בית העמותות הירושלמי, מרכז כלל 

מרחב עבודה שיתופי המקדם עשייה חברתית, לצד איגום משאבים וחסכון בעלויות לעמותות.  

מקום בו עמותות נפגשות, פועלות ומייצרות שותפויות לקידום מטרות משותפות.  

 

למה ירושלים צריכה ״בית עמותות״ ?  

  • ארגוני המגזר השלישי מהווים את התשתית החברתית של ישראל.אנחנו מאמינים כי קהילה מגובשת הפועלת בסינרגיה, כאקוסיסטם, תגביר את החוסן של הארגונים ותתרום לפיתוח פעילות יעילה של המגזר החברתי. 

 

  • ירושלים - בירת המגזר השלישי, בה מרוכזים מרבית הארגונים החברתיים, המהווים רבע מכלל ארגוני החברה האזרחית בישראל. המגזר השלישי בירושלים בעל ערך חברתי וכלכלי גדול לעיר. לצד מאות אלפי מתנדבים הפועלים בה, כשליש מתושבי ירושלים מועסקים על ידי ארגוניים חברתיים1.  

 

  • עכשיו יותר מתמיד – חשוב לזכור שאנחנו חלק מקהילה גדולה יותר. העולם כולו חווה שנה מטלטלת ומלאת אתגרים. בצל משבר הקורונה חוסר הוודאות גדל וארגונים רבים מוטרדים מהמצב הפיננסי, רבים מהם נמצאים בצומת קריטי ובמשבר קיומי אמיתי. מכון ירושלים לחקר מדיניות שחקר את הנושא הציע שורה של המלצות, שאחת הבולטות בהן היא הקמת ״בית עמותות ירושלמי״, בדומה לזה הקיים בתל אביב. בית זה, בנוסף לאיגום משאבים וחיסכון תפעולי, יחזק את האקוסיסטם של המגזר השלישי באמצעות יצירת תשתיות משותפות ופיתוח קשרי קהילה בין הארגונים הירושלמים. 

 

למה בניין כלל?  

>> בית העמותות במרכז כלל - בית לחברה אזרחית במרכז ירושלים. מרכז כלל, היה אמור להיות ליבה הכלכלי של ירושלים - אך למרות מיקום אסטרטגי נחשק, אינו מצליח ״להתרומם״ וסובל מדימוי בעייתי, הזנחה, קשיי התמצאות ועוד. משנת 2014 עמותת "מוסללה" מקדמת יחד עם חברת ״כלליר״ המנהלת את הבניין תהליך התחדשות, במסגרתו הקימה את "המרפסת": נווה מדבר עירוני על הגג והזמינה עשרות ארגונים ואמנים ליצור אמנות ולפעול במרחב הציבורי.  

קבוצת מגדל, מנהיגות אזרחית ומוסללה חוברים יחד במטרה להפוך את בניין כלל לבית של המגזר השלישי בירושלים - בו יפעלו עשרות עמותות וארגונים חברתיים נוספים, שיהפכו את הבניין ללב הכלכלי-חברתי-סביבתי בעיר ובאיזור כולו. 

 

איך זה יעבוד?  

המרחב החדש יפעל במתכונת של בית העמותות-תל אביב המהווה בית לארגונים חברתיים. במתחם אשר הוקם בשנת 2015 ושוכן בבניין של מגדל שוקי הון במרכז תל אביב, יושבות כיום 25 עמותות. עמותות אלה מייצגות את הפסיפס של החברה האזרחית, יחד עם עשרות ארגונים נוספים הנהנים מהמרחב החברתי ומגיעים להרצאות, לקורסים או פשוט כדי לעבוד. 

בית העמותות-תל אביב קם כשיתוף פעולה של ג'וינט אלכא, קבוצת ׳מגדל׳ במסגרת האסטרטגיה החברתית שלה לחיזוק תשתיות במגזר החברתי, ומנהיגות אזרחית כארגון הגג של המגזר השלישי בישראל.  

התוכנית המלאה מתגבשת בימים אלו יחד עם מנהיגות אזרחית, מוסללה, קבוצת מגדל, חברת כלליר ועיריית ירושלים. אין לנו ספק ששילוב כזה של גורמים משמעותיים מהווים הזדמנות חד פעמית להגשמת חזון בית העמותות הירושלמי. 

רוצים לשמוע פרטים נוספים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: